OK Roxen med två lag på plats vid 25manna-stafetten

  • 11 okt 2026

image: OK Roxen med två lag på plats vid 25manna-stafetten

Regn, leriga stigar och orientering från morgon till eftermiddag. På lördagen avgjordes 25manna vid Gömmaren i Huddinge, söder om Stockholm. Den stora klubbstafetten samlade omkring 9 000 löpare – från ungdomar och motionärer till landslagslöpare.

OK Roxen ställde upp med två lag och fick därmed med sig en stor trupp till en av orienteringssäsongens verkliga höjdpunkter. Terrängen var klassiskt "Stockholmsk" med fina, kluriga, höjdpartier, små slingriga stigar och inte ett grönområde på kartan.

Förstalaget genomförde en mycket stabil stafett och sprang i mål efter drygt 7 timmar på 80:e plats. Fem unga tjejer imponerade stort; Alva T var bara några få minuter efter landslagslöparna på första sträckan och på sträcka 4 rusade Ebba G, Tuva S, Greta L och Sofia L alla in till växling långt under banläggarens idealtid. 


Alva spurtar mot Helsingin Sunnistajat och Jennie mot mål på första sträckan


Bröderna Påledal på sträcka 2 mot mål

I andralaget sprang en blandning av rutinerade rävar och förväntansfulla premiärlöpare. Det var för många både nervöst och spännande! Löparna stod för många fina insatser lite längre bak i fältet men efter kartstrul fick tyvärr laget ingen slutplacering. Dagens hjältar var lagets två sista löpare, Linnea H och Andreas G, som glada rusade iväg i omstarten och kämpade sig i mål för att sen springa igenom duschen och vidare till bussen hemåt.  


I väntan på spurten; Hanna Lundberg eller Marika Teini? och 25-manna premiär för Marianne


Samling vid flaggan och stövlar var rätta valet

Bland de östgötska klubbarna placerade sig LOK1 bäst på 31 plats. Denseln blev 41, Kolmården 52 och Tjalve 95. LOK2 plats 130, BMOL slutade på 176 plats, medan Björkfors GOIF kämpade sig in på 268.

Att Roxen har två lag på startlinjen visar ändå på klubbens bredd och det ger fler löpare möjlighet att vara med om den speciella 25manna-gemenskapen. Regnet gjorde arenan rejält lerig och satte sin prägel på dagen, men stämningen och lagkänslan stod i centrum. På bussen hem rättades buss-quizet under glada tillrop och efter utslagsfråga stod Elmer T som ensam vinnare!

Ett extra tack till reseledarna Axins och inte minst UK-gänget för att lyckas pussla ihop två bra lag! 

Text och foto: Björn Bingerud


Foton nedan: Maria Lillieström


Jennie A och Linnea H stämplar vid sista kontrollen


Målgång för Lukas L sträcka 25 och platsen för klubbtälten gick från gräsmatta till lera