Vårspringet, dag 2

  • 12 apr 2026

image: Vårspringet, dag 2

LOKs årliga tävling Vårspringet, söndag, vilket innebär långdistans. Samma TC som igår och med ett orienteringsväder som nästa var lika bra.

Terrängen idag var mer varierande än under medeldistanstävlingen. Överlag var det öppen terräng med bra sikt, dock fanns det en hel del stök på marken i och med att stora områden hade gallrats under vintern. Banläggaren hade även utnyttjat ett nytt område, öster om Hällestadsvägen som många av banorna fick prova på, Där var det besvärligare att springa med mycket grönområden och slyiga hyggen.


Totalt startade runt 400 st på långdistansen och av dessa var 42 st Roxenlöpare. Efter tävlingen var många nöjda med sin prestation medan andra var mindre nöjda och grämde sig över något som inte borde kunna inträffa, precis som det ska vara efter en tävling. Resultatmässigt så var det 13 st från Roxen som placerade sig på pallplats.


I H21 briljerade världsstjärnan Anton Johansson (han är faktiskt född i Linköping och var LOKare sina första år i livet) och tog sin andra seger under helgen med en km-tid på 6,04. Snabbaste Roxenlöpare bland herrarna var Nils Nedfors med 7.57 och bland tjejerna var Susanne Aldén snabbast på 9.20.

Text och bilder: Stefan Thellsén